Wprowadzenie do sanskrytu dla joginek i joginów – kurs online z dr Niną Budziszewską

Sanskryt jest językiem jogi, a jego podstawowa znajomość pozwala nam lepiej rozumieć pewne niuanse, a nawet prawidłowo wymawia nazwy asan. Dlatego wraz z jedną z bardziej aktywnych tłumaczek sanskrytu, a jednocześnie praktykującą joginią i kierowniczką studiów podyplomowych jogi klasycznej – dr Niną Budziszewską – stworzyliśmy dla Was kurs podstaw sanskrytu dla osób zainteresowanych jogą. Po ukończeniu kursu roześlemy uczestniczkom i uczestnikom certyfikat ukończonia.

Celem kursu jest zapoznanie uczestników z podstawowymi zagadnieniami gramatycznymi sanskrytu, w szczególności z alfabetem sanskrytu, czyli z pismem dewanagari, oraz z międzynarodowym zapisem naukowym sanskrytu i jego spolszczeniem – wszystko na przykładzie terminów zaczerpniętych z filozofii jogi.

Kurs składa się z sześciu praktycznych części, których długość waha się od 14 do 43 minut. Wprowadzają one w sposób zrozumiały i praktyczny w podstawowe zagadnienia sanskrytu.

Część pierwsza przedstawia główne informacje dotyczące sanskrytu, jego historii, obecnej żywotności, a także przydatności tego języka w jodze.

Część druga opisuje podstawy gramatyki sanskryckiej w odniesieniu do rzeczownika, przymiotnika oraz czasownika, a także podaje objaśnienia dotyczące takich zjawisk sanskryckiej gramatyki, jak złożenie typu tatpurusza (bardzo częste w tekstach literatury jogicznej) oraz sandhi.

Część trzecia całościowo wprowadza w pismo dewanagari – samogłoski, spółgłoski oraz ligatury (zbitki spółgłoskowe).

Część czwarta w praktyczny sposób uczy pisywania samogłosek w dewanagari, a część piąta spółgłosek i wybranych ligatur.

Część szósta stanowi podsumowanie kursu: ćwiczenie pisma dewanagari na przykładzie wybranych terminów jogi, powtórzenie złożeń, sandhi i wybranych ligatur.

Kurs posiada bonus w postaci siódmej części, w której pokazana jest praktyczna praca tłumaczeniowa z wybranym fragmentem Hathapradipiki przy pomocy dwóch słowników online.

Po wszystkich lekcjach jest też planowane dla chętnych spotkanie na Zoomie z prowadzącą, sesja pytań i odpowiedzi.

Do kursu dołączone są materiały dydaktyczne w postaci plików PDF – prezentacje z nagrań oraz alfabet dewanagari.

Dla kogo jest ten kurs?

Kurs powstał z myślą o osobach praktykujących jogę, które pragną pogłębić swoją znajomość tradycji jogi i nauczyć się podstaw sanskrytu. Szczególnie dedykujemy ten kurs nauczycielkom i nauczycielom jogi oraz osobom w trakcie kursów nauczycielskich.

Prowadząca

Kurs prowadzi dr Nina Budziszewska – jogini, filolożka, kierowniczka studiów podyplomowych jogi klasycznej na Uniwersytecie Wrocławskim, autorka książek, tłumaczka z sanskrytu.

„Miejsce” kursu

Kurs odbywa się na dedykowanej mu grupie na Facebooku. Tam pojawiają się filmy kursowe, ale tam również możemy się komunikować, dzielić pytaniami, odkryciami itp. Jeśli nie masz jednak konta na FB albo chcesz zrealizować kurs szybciej – możemy Ci wysłać pakiet kursów filmowych do pobrania, a z pytaniami możesz pisać mailem.

Kiedy zaczynamy?

Zaczynamy 14 maja i od tej daty 2 razy w tygodniu (wtorki i czwartki) ukaże się po 1 lekcji. Nie musisz ich realizować we wtorki i czwartki, zajęcia są dostępne przez 6 miesięcy dla Ciebie.

Certyfikaty kursowe będziemy rozsyłać pod koniec czerwca i w pierwszej połowie lipca (jeśli będziesz wtedy na urlopie to oczywiście wyślemy w dogodnym dla Ciebie terminie).

Cena kursu

Cena kursu to 470 zł. W to wchodzi 6 lekcji kursu i 7. lekcja bonusowa, materiały pdf, certyfikat wysłany pocztą, transmisja z pytaniami i odpowiedziami do prowadzącej na zoom, jak również opieka merytoryczna prowadzącej – dr Niny Budziszewskiej, która będzie odpowiadała na grupie na Wasze pytania. Dostęp do materiałów kursowych jest na 6 miesięcy od rozpoczęcia kursu, ale jeśli pobierzesz filmy do siebie – będziesz je mieć na zawsze.

Jak się zgłosić?

Przelej 470 złotych (tytuł przelewu: Sanskryt online) na rachunek:
Maciej Wielobób, mBank
nr rach. 21 1140 2004 0000 3702 6094 8945

po czym wyślij nam mail pt. Kurs sanskrytu na adres maciek@maciejwielobob.pl
i podaj tam adres pocztowy lub dane do paczkomatu (nr tel., mail i nr paczkomatu) do wysyłki dyplomu.
(Nie musisz przysyłać potwierdzenie przelewu, sprawdzimy je później w historii rachunku)

Odezwiemy się zwrotnie do 48 h z dostępem do grupy kursowej.

Do zobaczenia na kursie!