Studia nad jamami i nijami online

W rozmowach z wieloma osobami, praktykującymi jogę, a szczególnie nauczającymi jej, wyłoniła się potrzeba głębszego zanurzenia w podstawę etyczno-psychologiczną jogi – jamy i nijamy.

Wiele osób czuje się zainspirowanych drogą, które wskazują, a jednocześnie onieśmielonych ich ogólnością. A jeśli nie zrozumiemy ich istoty i nie przełożymy ich na konkretne zadania, odpowiednio dobrane dla nas to wtedy też po prostu nie zadziałają.

Weźmy np. ahimsę – niekrzywdzenie. Przecież większość ludzi nie chce krzywdzić siebie i innych, a jednak tak dużo cierpienia doświadczamy w relacjach. Jeśli więc chcemy urzeczywistnić tę właściwość musimy dokładnie przyjrzeć się różnym aspektom swojego życia i wyodrębnić te „przestrzenie”, gdzie krzywdzimy siebie lub innych. Następnie wybrać tę, która najbardziej wymaga zmiany i wyznaczyć sobie zadanie do zrealizowania w tym obszarze, jak również sposób w jaki będziemy „rozliczać się” z zadania bez wbudzania swojego poczucia winy.

W ramach naszych praktycznych studiów nad jamami i nijamami:

  1. Dowiemy się o miejscu treningu etyczno-psychologicznego na ścieżce i o jego celu.
  2. Poznamy 2 najważniejsze klasyfikacje jam i nijam, ale i inny użyteczny podobny system praktyk.
  3. Zanurzymy się głębiej w zrozumienie każdej z jam i nijam z Jogasutr Patańdźalego, jak również zadamy sobie pytania, które pomogą sobie wyznaczyć osobiste zadania w pracy z daną jamą/nijamą.
  4. Wskażemy kilka istotnych praktyk w zakresie kontroli impulsów i porozmawiamy o umiejętnym kierowaniu swojej energii psychicznej.
  5. Będę też do dyspozycji, zarówno na grupie, jak i w prywatnym kontakcie mailowym, by wesprzeć Was w osobistych poszukiwaniach.
  6. Każda osoba uczestnicząca w szkoleniu otrzyma imienny certyfikat ukończenia szkolenia.

Prowadzący: Maciej Wielobób

Na ścieżce jogi i duchowych poszukiwań jestem już ponad 31 lat, studiowałem różne podejścia do jogi tradycyjnej (adwajtawedanta, tantra śiwaicka i tybetańska) oraz posturalnej (Śiwananda, Iyengara(R), ashtanga, vinyasakrama i inne podejścia wywodzące się z późnego nauczania Krishnamacharyi). Studiowałem też wnikliwie pod kierunkiem swamich i panditów tradycyjne teksty takie jak choćby Upaniszady, Jogasutry czy Sankhjakarika, recytację wedyjską, a nawet podstawy śpiewu hindustańskiego. Oprócz tego jestem nauczycielem sufickim, jednym z 4 w Europie, a 9 na świecie murszidów (najwyższa pozycja nauczycielska w mojej linii) oraz głową jednej z linii inicjacyjnych. Moimi najważniejszymi nauczycielami byli A.G. i Indra Mohanowie, Ranjit SenGupta, Zohra LeRutte, Mahmood Khan i Karimbkahsh Witteveen.

Napisałem 13 książek (11 wydanych, a 2 kolejne powinny wyjść w tym roku) o jodze i medytacji, współprowadzę kursy nauczycielskie i wykładam o jodze na uczelni (aktualnie Akademia Górnośląska i Uniwersytet Wrocławski, a wcześniej też AWF Wrocław, Politechnika Opolska, GWSP w Chorzowie).

Zawsze starałem się w swoim procesie uczenia odnajdywać co jest esencją danego przesłania, jak również dążyłem do zrozumienia know-how danego nauczania i tego, jak je zastosować w praktyce duchowej i życiu codziennym. To samo przekazuję w swoim nauczaniu.

Lektura do kursu

Wszystko, co jest istotne, znajdziecie w kursie, ale jeśli macie ochotę go pogłębić to polecam 2 moje książki:
„Psychologia jogi” (można ją kupić tutaj) i „Duchowość na co dzień” (do kupienia na tej stronie). Pierwsza z nich wprowadza w kontekst nauczania Patańdźalego (także w jamy i nijamy), a druga pokazuje inny system praktyki etyczno-psychologicznej, tzw. 40 zasad – zapoznanie się z nimi przyniesie sporo inspiracji także do tworzenia sobie zadań w ramach pracy z jamami i nijami.

Data i „miejsce”

Kurs odbędzie się w formie transmisji na żywo w dedykowanej tylko dla niego grupie na Facebooku. Jeśli nie będziesz mogła/mógł być na żywo – bedą dostępne nagrania.

Sobota, 15 marca, godz. 12.30-15.30
Niedziela, 16 marca, godz. 12.30-15.30
Zarezerwuj sobie proszę w każdy z tych dni czas do 16.00 na wypadek, gdy zaplanowane treści zajęły nam chwilę dłużej.

Po szkoleniu na grupie kursowej udostępnimy pomocne materiały i przez najbliższe miesiące będę też dostępny dla konsultacji na grupie i mailowo .W kwietniu prześlemy certyfikaty ukończenia paczkomatem.

Koszt szkolenia

500 złotych (dla uczestników/uczestniczek kursu nauczycielskiego w naszej Pracowni i moich studentek/studentów – 450 zł)

Jeśli potrzebujesz rozłożyć kwotę na raty to przy zgłoszeniu wskaż jakie kwoty rat i terminarz by były dobre dla Ciebie.

Jak się zgłosić?

Wyślij mail zgłoszeniowy na adres maciek@maciejwielobob.pl pt. Studia nad jamami i nijamami, podając imię i nazwisko, które ma trafić na certyfikat oraz dane do paczkomatu (mail, nr telefonu i nr paczkomatu). Jeśli potrzebujesz fakturę na firmę to podaj nam też dane do faktury.

Prześlij też wpłatę za warsztat na rachunek:
Maciej Wielobób, mBank
nr rach. 61 1140 2004 0000 3602 3024 0111
tytuł przelewu: Studia nad jamami i nijamami (jeśli przelew jest z konta innej osoby to proszę o wpisanie też w tytule imienia i nazwiska osoby uczestniczącej w szkoleniu)

Do zobaczenia!